Kako letjeti s djecom (preko oceana) ?

Kako letjeti s djecom (preko oceana) ?

Iako je nama letenje s klincem (sada 4 god) postala najnormalnija stvar, jedno od najcescih pitanja koje dobijem tokom i nakon svakog putovanja je “Kako je mali podnio let?”.

Za one koji ne prate nasa putovanja i pitaju se kakvog mi to leteceg iskustva imamo, letimo od kada je dijete imalo 1.5god. a do sada smo letjeli do Svicarske, Belgije, Mauricijusa, Costa Rice, Islanda i Tajlanda.

Za prve letove smo se puno ozbiljnije pripremali, a sada je kolicina pripreme (sto se tice djeteta) kao da idemo na dulju voznju autom. Iako je nama to tako, podsjetim se prvih istrazivanja i svih savjeta koje sam skupljala i dijelila pa evo da sve bude na jednom mjestu za male buduce avanturiste 🙂. Podijeljeno na opcenite savjete i savjete za duge letove.

Opceniti savjeti:

  1. Uzlijetanje i slijetanje
  2. Priprema djeteta na okruzenje
  3. Jeftine igracke - do sad neviđene
  4. Slikovnice
  5. Prijenosna tuta

Savjeti za duge letove

  1. Birati nocne letove
  2. Napuhanac/krevet za avion?
  3. Zabava
  4. Connecting flights


Opceniti savjeti:

1. Uzlijetanje i slijetanje

Tijekom polijetanja i slijetanja, promjene u tlaku između vanjskog uha i srednjeg uha mogu uzrokovati nelagodu. Svi to osjetimo no mi odrasli znamo sami ponistiti te tlakove. Bebe ne znaju pa je najbolje da prilikom uzlijetanja i slijetanja doje/piju na bocicu/dudaju dudu. Te radnje poticu gutanje pri kojem se taj pritisak smanjuje. Kada smo mi prerasli dojenje presli smo na vodu + neke grickalice.  Ako je vaša beba imala nedavnu infekciju uha najbolje se savjetovati s lijecnikom jesu li potrebne neke kapi i je li letenje sigurno :)

2. Priprema sa slikovnicama

Prvi let nam je bio u Svicarsku kada je imao godinu i pol i najveci dio pripreme nam je bila knjiga “Medo Bruno u avionu” koju smo citali i dugo prije. Ona na bas bas super jako djecji nacin pokazuje sto se sve prolazi na aerodromu i kako se u avionu dobro jede :D

Osim nje smo citali i “Istrazi prijevozna sredstva” koja ima cijelu jednu stranicu o letjelicama, avionu i aerodromskim vozilima.

Takodjer smo mu dugo najavljivali i pricali o tome kako cemo se voziti avionom, kako avion izgleda, i sto sve moramo proci na aerodromu.

3. Jeftine igracke koje nikada nisu vidjene

Obicno prije leta otidjem u Offertisimu/Pepco i kupim neke igrackice za 1-3 eura koje nije nikada vidio i koje ce ga zabaviti vise nego one koje vec ima samo zato jer su “nesto novo”. Dugo dugo su one cijevi na rastezanje bile glavna fora.

4. Slikovnice

Uvijek nosimo i slikovnice sa nama. Naravno taj dio ovisi o tome koliko beba/dijete voli slikovnice i citanje. Mi do 3.5 godine nismo gledali crtice pa nam to nije bilo ni na meniju u avionu do tada.

5. Prijenosna tuta

Ovo naravno ovisi o fazi u kojoj ste. Mi smo leteci prosli i sve faze. Od onih s pelenama, podlogom za presvlacenje i tonu rezervne robe. Do faze ucim se koristit tutu gdje je nasa Bubamarica isla svugdje s nama. Bubamarica being prijenosna tuta: https://www.svijet-beba.hr/my-carry-potty-kahlica-bubamara/41/197/3668/19250.
Nju nam nije nitko gledao kao dodatnu prtljagu pa se o tome nismo ni brinuli.

S obzirom da nam na zadnje putovanje (Tajland) nije bilo zgodno nositi tutu a i on je vec naucio ici na wc, odlucili smo se na jednu jos prakticniju verziju : https://www.magicbaby.hr/badabulle-sklopiva-daska-za-wc-green.html

Savjeti za duge letove

Najduzi letovi u komadu do sad su nam bili Amsterdam-San Jose(Costa Rica) 11h45min i Paris-Mauritius 11h40min.

1. Biramo nocne letove jer tako on vecinu leta prespava

S obzirom da ti letovi budu fakat dugacki i puno je i meni biti toliko dugo u zatvorenom prostoru, ciljamo da je najduzi let uvijek po noci. Tada posada i atmosferu u avionu namjesti za spavanje. Ovisno o satu uzlijetanja prvo se dobije vecera ili samo snack.

Nakon toga se ugase svjetla i sjedala se mogu nagnuti (npr dok je obrok se to ne smije). Na svakom duzem letu dobije se jastuk + dekica + slusalice. Neke aviokompanije daju i carape, masku za spavanje i paketice za djecu za zabavu. Iz naseg iskustva uvijek bude hladno na dugim nocnim letovima pa letimo u dugim trenirkama. Neki cak nose i one ikeine slape za goste da ne moraju oblaciti tenke kad idu na wc haha. Make it cosy!!

Tko nije raspolozen za spavanje, na dugim letovima je ispred svake osobe ekran velicine tableta sa tonom najnovijih filmova. Zato dolaze i slusalice u paketu. Bas na zadnjem letu sam pogledala Wonku koji je taman bio u kinima :)

Nakon spavanca zabava

2. Kada je bio manji imali smo napuhanac za spavanje

Cesto dobijem pitanje kako on spava u avionu i imamo li prijenosni krevetic za avion. Mi smo kupili ovaj : https://www.amazon.com/Sunany-Inflatable-Airplane-Pillow-Adjustable-Traveling/dp/B07K69DZWK
Za jedan let nam je bio super jer smo napuhavanjem i postavljanjem toga izmedju naseg i prednjeg sjedala u prostor za noge dobili “krevetic”, no neke aviokompanije iz sigurnosnih razloga ne dozvoljavaju da je to napuhano pa smo vrlo brzo odustali radi sigurnosti svih nas. Sada samo spava izmedju nas dvoje. (sto znaci da mi spavamo malo losije xD).

3. Zabava

Za duze letove uzimamo malo vise igracaka, ali neke i sami “izradimo”. Uzmemo mali paketic plastelina, autice i bojice. A parking za aute izradjujemo od papira i vrecica za povracanje xD

4. Connecting flights

Najvise connecting flightsa koje smo imali do zeljene destinacije su bila 3, no uvijek se trudimo da budu 2 osim ako bas nije moguce. (npr povratak iz Costa Rice je bio let San Jose - Atlanta - Paris - Zagreb ). Smanjiti broj presjedanja i drndanja uvijek predlazem. I presjedanje u SADu je nuzno zlo pa i to preskocite ak mozete :). Ona presjedanja koja su ipak ugodna su na aerodromima koji imaju djecja igralista, djecje wce i slicno :)

Pretpostavljam da ne bi ovo sve procitali da nemate nekakvu avio destinaciju u glavi i trazite samo poguranac da odete sa svojim djetetom na neko divno mjesto. Kao i kod svakog dijela zivota, vi najbolje poznajete svoje dijete i znat cete sto bi moglo biti komplicirano pa se za to malo vise i pripremite. Ali isto tako bi se mogli i iznenaditi koliko ce dijete biti odusevljeno sa avio dogadjajima i kakva ce mu to biti avantura. Kada ja Valu kazem da letimo sa 2 aviona on kaze “a mama ja bi sa 3”. Ponekad se divim koliko strpljenja ima, ali i vidim koliko ga sve to zanima, s kojim interesom promatra razlicite ljude na aerodromu i pita mali milijun pitanja :)

A ako vi imate dodatnih pitanja, ne nuzno o djecjem letenju na daleke staze, javite se tu ili na instagramu. Ovaj blog post stoji meni na kompu neobjavljen vec mjesecima, i zapravo su vasa pitanja ta koja me uvijek potaknu da nesto objavim.